Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM

Sposoby układania płytek

Różne sposoby układania płytek

Płytki można układać na wiele sposobów. To jaki wzór wybierzemy zwykle zależy od naszego gustu. Czasem do samego końca nie jesteśmy pewni w jaki sposób glazurnik ma nam je zamontować. Wówczas dobrym pomysłem jest rozpakowanie kilku kartonów i ułożenie kafli w różnych wariantach, “na sucho” czyli bez kleju na niedużej powierzchni na podłodze.

Płytki kwadratowe

Płytki kwadratowe występują w wielu rozmiarach, od małych 10×10 cm po potężne gresy 80×80 cm lub większe. Poniżej kilka popularnych wzorów układania kafelków w takich kształtach.

układ płytek kwadratowych - prosty

Układ prosty – najbardziej tradycyjny

układ płytekkwadratowych - karo

Karo – popularny wzór, często stosowany w wąskich korytarzach, w których długie ściany nie są ułożone wzgledem siebie idealnie równolegle (łatwiej to ukryć). Wybierając karo, zwykle musimy liczyć się z większą  ilością odpadów.

układ płytek kwadratowych - przesuniecie małe

Małe przesunięcie– płytki ułożone w taki sposób aby każdy kolejny rząd przesunięty był o kilkanaście procent względem poprzedniego.

układ płytek kwadratowych- prosty

Przesuniecie 1/2 – podobnie jak poprzedni wzór z tym że przesunięcie wynosi 50%


Płytki prostokątne

Płytki w kształcie prostokąta różnią się miedzy sobą proporcjami boków co wpływa na ilość kombinacji ich ułożenia. W przypadku wąskich długich kafelków (najczęściej drewnopodobnych) producenci często zamieszczają w katalogach informację, z jakim maksymalnym przesunięciem powinno się je układać.

układ płytek prostokątnych - prosty

Układ prosty – wbrew pozorom nie jest on często brany pod uwagę, a szkoda. W przypadku niektórych modeli takie ułożenie wygląda bardzo ciekawie.

układ płytek prostokątnych - jodelka

Jodełka – najczęściej stosowany przy układaniu małych i średnich formatów. Świetny efekt uzyskamy stosując ten wzór przy płytkach imitujących cegłę lub małe deski.

układ płytek prostokątnych - cegielka

Cegiełka – nie wszystkie płytki wolno okładać w ten sposób. Zgodnie z nazwą, najlepiej w taki sposób układać nieduże kafelki w kształcie cegiełek.

układ płytek prostokątnych - przesuniecie

Przesunięcie – najczęściej stosowany sposób układania płytek desko-podobnych. Producenci zwykle sugerują aby owo przesunięcie nie stanowiło więcej niż 15%

układ płytek prostokątnych - naprzemienny

Naprzemiennie – Czasem w katalogach można znaleźć wizualizacje z takim ułożeniem. Szczególnie dobrze prezentuje się ono na dużych powierzchniach.


Projekt: Zespół domus - Wykonanie: Zespół domus i Bagelo