Sposoby układania płytek

Różne sposoby układania płytek

Płytki można układać na wiele sposobów. To jaki wzór wybierzemy zwykle zależy od naszego gustu. Czasem do samego końca nie jesteśmy pewni w jaki sposób glazurnik ma nam je zamontować. Wówczas dobrym pomysłem jest rozpakowanie kilku kartonów i ułożenie kafli w różnych wariantach, “na sucho” czyli bez kleju na niedużej powierzchni na podłodze.

Płytki kwadratowe

Płytki kwadratowe występują w wielu rozmiarach, od małych 10×10 cm po potężne gresy 80×80 cm lub większe. Poniżej kilka popularnych wzorów układania kafelków w takich kształtach.

układ płytek kwadratowych - prosty

Układ prosty – najbardziej tradycyjny

układ płytekkwadratowych - karo

Karo – popularny wzór, często stosowany w wąskich korytarzach, w których długie ściany nie są ułożone wzgledem siebie idealnie równolegle (łatwiej to ukryć). Wybierając karo, zwykle musimy liczyć się z większą  ilością odpadów.

układ płytek kwadratowych - przesuniecie małe

Małe przesunięcie– płytki ułożone w taki sposób aby każdy kolejny rząd przesunięty był o kilkanaście procent względem poprzedniego.

układ płytek kwadratowych- prosty

Przesuniecie 1/2 – podobnie jak poprzedni wzór z tym że przesunięcie wynosi 50%


Płytki prostokątne

Płytki w kształcie prostokąta różnią się miedzy sobą proporcjami boków co wpływa na ilość kombinacji ich ułożenia. W przypadku wąskich długich kafelków (najczęściej drewnopodobnych) producenci często zamieszczają w katalogach informację, z jakim maksymalnym przesunięciem powinno się je układać.

układ płytek prostokątnych - prosty

Układ prosty – wbrew pozorom nie jest on często brany pod uwagę, a szkoda. W przypadku niektórych modeli takie ułożenie wygląda bardzo ciekawie.

układ płytek prostokątnych - jodelka

Jodełka – najczęściej stosowany przy układaniu małych i średnich formatów. Świetny efekt uzyskamy stosując ten wzór przy płytkach imitujących cegłę lub małe deski.

układ płytek prostokątnych - cegielka

Cegiełka – nie wszystkie płytki wolno okładać w ten sposób. Zgodnie z nazwą, najlepiej w taki sposób układać nieduże kafelki w kształcie cegiełek.

układ płytek prostokątnych - przesuniecie

Przesunięcie – najczęściej stosowany sposób układania płytek desko-podobnych. Producenci zwykle sugerują aby owo przesunięcie nie stanowiło więcej niż 15%

układ płytek prostokątnych - naprzemienny

Naprzemiennie – Czasem w katalogach można znaleźć wizualizacje z takim ułożeniem. Szczególnie dobrze prezentuje się ono na dużych powierzchniach.


projekt i wykonanie: Agencja interaktywna Bagelo.pl