Jak wybrac wykonawcę
Glazurnik to rzemieślnik, profesjonalista zajmujący się układaniem płytek. Glazurnictwo to bardzo trudny zawód, wymagający zarówno talentu, zmysłu estetycznego jak i umiejętności manualnych oraz oczywiście dużej wiedzy. Niestety pośród prawdziwych fachowców zdarzają się osoby które delikatnie mówiąc nie zasługują na miano glazurnika. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych sposobów na to jak naszym zdaniem można się przed nimi ustrzec.
1) Pierwsze wrażenie

Współpraca z glazurnikiem rozpoczyna się zwykle od przeprowadzenia wstępnych oględzin miejsca w którym będą prowadzone prace. Zwróć uwagę jak twój potencjalny wykonawca przygotował się do tego spotkania. Czy przybył punktualnie, czy skrupulatnie notował twoje uwagi i sugestie, czy grzecznie odpowiadał na twoje pytania, nawet jeśli z jego punku widzenia byłyby one niedorzeczne. Czerwona lampka zapala się, gdy po takim spotkaniu pozostaje wrażenie, że Twój gość był nieuprzejmy i nie okazywał zainteresowania tym co do niego mówiłeś.
2) Z polecenia

Do wykonania prac glazurniczych zazwyczaj zatrudniamy firmę którą polecił nam ktoś znajomy. Należy upewnić się czy rzeczywiście polecający ma wiedzę na temat kwalifikacji polecanego przez siebie wykonawcy. Jeśli glazurnik wcześniej pracował dla naszego znajomego, poprośmy o możliwość sprawdzenia jak wygląda efekt jego pracy.
3) Umowa na piśmie

Zakres zlecenia oraz kwestie finansowe powinny zostać ustalone przed rozpoczęciem prac i spisane w formie umowy. Ewentualne, późniejsze zmiany dotyczące tych kwestii powinny mieć formę aneksu do tej umowy. Glazurnik powinien posiadać wzór takiego dokumentu, jeśli go nie ma to z łatwością sami możemy znaleźć przykładową umowę w internecie. Brak zgody na spisanie takiej umowy nie tylko zmniejsza wiarygodność wykonawcy ale świadczy o braku profesjonalizmu z jego strony.
4) Dyplom Mistrza lub Czeladnika

Wielu wykonawców może pochwalić się tytułem Czeladnika lub nawet Mistrza Glazurnictwa. Brak dokumentu wydawanego przez Izbę Rzemieślniczą nie jest równoznaczny z brakiem kwalifikacji zawodowych jednak jego posiadanie to dla nas informacja że mamy do czynienia z zawodowcem.
5) Podejrzanie niska cena

Najczęstszym wytłumaczeniem źle zrealizowanych inwestycji finansowanych z pieniędzy publicznych jest wybór najtańszej oferty. Tak samo jest z naszymi prywatnymi inwestycjami. Jeśli ktoś przedstawi nam ofertę dużo tańszą od pozostałych, powinniśmy zastanowić się czy niska cena nie oznacza równie niskiej jakości usług.
6) Wiedza na wyciągniecie ręki

Obecnie, w dobie internetu, dostęp do tzw wiedzy fachowej jest dużo prostszy niż kiedykolwiek wcześniej. Przed wyborem płytkarza warto poświęcić jeden wieczór na przeczytanie kilku krótkich artykułów o tematyce glazurniczej i pracach których wykonanie planujemy zlecić. Uzbrojeni w podstawową wiedzę łatwiej i skuteczniej wybierzemy odpowiedniego wykonawcę.