Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
ROZUMIEM

Elementy tarasowe – Interbau

płyty tarasowe
Tradycyjne układanie klinkieru z użyciem kleju, izolacji oraz płytek podłogowych to nie jedyny sposób na piękny i odporny na warunki atmosferyczne taras. Bardzo ciekawą, nowatorską metodą jest układanie grubych płyt tarasowych. Postaramy się Państwu przybliżyć tą technologię zwracając uwagę zarówno na jej zalety jak i mankamenty. Za przykład posłużą nam płyty tarasowe firmy INTERBAU BLINK , jedne z najlepszych z obecnie dostępnych na rynku. 

Zacznijmy od wytłumaczenia czym są płyty tarasowe.
tarasRozwój technologii produkcji pozwolił producentom na stworzenie potężnych płyt o grubości około 3 cm, wewnątrz których znajdują się puste przestrzenie (kanały). Taka budowa gwarantuje solidność materiału przy relatywnie niskiej masie własnej. Odporność na nacisk w przypadku płyt tarasowych firmy Interbau Blink to w przybliżeniu 1000 kg dla nacisku wzdłuż kanałów i 2000 kg dla nacisku w kierunku prostopadłym do kanałów (szczegółowe parametry dostępne w karcie technicznej każdego produktu).

* Szczegółowe parametry dostępne w karcie technicznej każdego produktu.
Sposoby montażu.
Elementy tarasowe Interbau Blink układane luzem mają tą zaletę, że w każdej chwili możemy je bez problemu wymienić lub zdemontować. Można zastosować jedną z trzech metod układania luzem: układanie na warstwie grysu, na woreczkach cementowych lub na specjalnie do tego przystosowanych podkładkach. Na większe obciążenia, płyty należy montować bezpośrednio na betonie przy użyciu zaprawy drenażowej z klejem. Dokładna instrukcja układania znajduje się tutaj Układanie tarasów z płyt

płyty tarasowe1

Zalety Płyt tarasowych
Niewątpliwą zaletą tej technologii jest swobodne odprowadzanie wody która może gromadzić się pod płytami. Dzięki temu nie ryzykujemy sytuacji, w której uwięziona pod płytą, zamarznięta woda uszkodzi taras.
Łatwość montażu oraz ewentualnej wymiany elementów w przypadku układania ich luzem daje ogromną przewagę nad tradycyjnym klejeniem płytek.

płyty tarasowe2
Systemy płyt tarasowych nie mogą być stosowane wszędzie.
Przed podjęciem decyzji o wyborze tej technologii należy upewnić się, czy nie ma technicznych przeciwwskazań uniemożliwiających jej użycie. Należy zwrócić uwagę między innymi na nośność podbudowy. Ciężar wszystkich elementów systemu nie może przekraczać wartości jaka jest dla niej przewidziana. Trzeba też sprawdzić czy  wysokość gotowego tarasu nie utrudni  otwierania drzwi.

Przyglądając się technologii płyt tarasowych widać zmianę w filozofii  radzenia sobie z destrukcyjną siłą wody oraz mrozu. Zamiast szukać sposobu na to aby wilgoć nie dostała się pod płytki, pozwala się jej w sposób kontrolowany swobodnie przepływać pod tarasem.

płyty tarasowe3

Projekt: Zespół domus - Wykonanie: Zespół domus i Bagelo